دات نت نیوک
X

 

سرطان و تومور های غدد فوق کلیه

صفحه قبل    سوالات متدوال

   غدد فوق کلیه یا آدرنال ارگان هاي كوچك بر روي كليه ها هستند که دارای یک بخش بیرونى بنام کورتکس و بخش مرکزى که مدولا نامیده می شود هستند. بخش بیرونی تولید هورمون های استروئیدی و بخش مرکزی تولید هورمون های اپی نفرین (آدرنالین) و نور اپی نفرین (نور آدرنالین) را بر عهده دارد. هر دو دسته ی هورمون های نام برده شده اهمیت حیاتی دارند و در صورت برداشته شدن و یا آسیب دو طرفه غدد فوق کلیه شخص قادر به ادامه حیات نخواهد بود مگر اینکه هورمون ها به صورت داروهای جایگزین گردند.

   تومورهای غده فوق کلیه می توانند خوشخیم یا بدخیم باشند. همچنین این تومورها ممکن است موجب اختلال عملکردی هرمون های مربوطه شوند که در آن صورت بیمار با علایم مربوط به اختلال هورمونی مراجعه می کند. همچنین ممکن است این توده ها از لحاظ عملکردی غیرفعال باشند که در این صورت به صورت اتفاقی در تصویر برداری هایی که به دلیل درد پهلو و یا دلایل دیگر انجام میشود تشخیص داده می شود. طبق آمار، اکثر توده های غدد فوق کلیه غیر فعال و خوشخیم هستند و به درمان خاصی نیاز ندارد. اما اگر توده ذکر شده دارای عملکرد باشد و یا بدخیم تشخیص داده شود نیاز به درمان دارد که در اکثر مواقع این درمان، جراحی می باشد.

   سرطان غده فوق کلیه جز سرطان های نادر، اغلب تهاجمی و خوشبختانه غیر شایع می باشد که مانند بسیاری از سرطان های دیگر، اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل درمان می باشد.

این اختلالات را در حالت کلی می توان در یکی از سه دسته ی زیر تقسیم بندی کرد :

  • تولید کم هورمون‌ غدد فوق‌کلیوى شامل بيماري آديسون، كريز آدرنال یا بحران آدرنال و هايپرپلازي مادرزادي آدرنال
  • تولید بیش از حد هورمون‌ غدد فوق‌کلیوى شامل هايپر آلدوسترونيسم اوليه و سندرم كوشينگ
  • ایجاد تومور در غدد فوق‌کلیوى شامل تومورهای خوشخیم فاقد عملکرد مانند آدنوم، تومورهای خوشخیم دارای عملکردمثل فئوكروموسيتوما و سرطان غده فوق كليه

از جمله دلایل ایجاد سرطان غدد فوق کلیوی می توان به سیگار کشیدن ، پیشینه‌ی خانوادگی و سنین بین 40 – 50 سال اشاره کرد.

علائم بیماری

  •     همانگونه که ذکر گردید، گاهي سرطان هاي غده فوق كليه هورمون توليد مي كند و باعث علايمي مانند اضطراب، عصبانیت افزايش وزن، تپش قلب، ضعف عضلاني، افزايش فشار خون، افزايش قند خون و تب می شوند. در زنان مي تواند باعث ايجاد رشد مو به فرم مردانه و اختلال قاعدگي شود. بعضي از علايم سرطان غده فوق كليه که ارتباطي با توليد هورمون ندارد مانند درد پهلوها، كاهش وزن، از دست دادن اشتها و وجود توده شکمی در عکس های رادیولوژی نیز مشهود است. البته برخی از بیماران از سرطان و توده ی خود اطلاعی ندارند تا اینکه پزشک در تصاویر رادیولوژی آن‌ها که برای مورد دیگری گرفته شده است متوجه وجود تومور می‌شود. بعلاوه برخی از تومورها آن ‌قدر بزرگ می‌شوند که به اندام‌های دیگر فشار وارد می‌آورند. این فشار باعث ایجاد درد در فرد می‌شود. با‌این‌حال تشخیص سرطان غدد فوق‌کلیوی در کودکان زودتر از بزرگسالان است زیرا امکان تشخیص نشانه‌های بیماری آسان‌تر است.

نحوه تشخیص

  • تست خون و ادرار : که با اندازه‌گیری هورمون‌های غدد فوق‌کلی کمک به تشخیص فعال بودن یا نبودن تومور می کند.
  • روش های تصویر برداری :مانند سونوگرافی و سی تی اسکن
درمان سنگ کلیه

درمان

   همانطور که فبلا نیز ذکر گردید، اغلب توده های غده فوق کلبه خوشخیم و فاقد عملکرد هستند بنابر این نیاز به درمان نیز ندارند و فقط باید به صورت منظم مورد پیگیری قرار گیرند. فرد مبتلا به سرطان غده فوق کلیه نیز بايد از نظر عود احتمالي بيماري تحت نظر باشد و به صورت دوره اي تحت معاينه، آزمايش و تست هاي تصويربرداري قرار گيرد.

  • عمل جراحی : بسته به محل و اندازه ی تومور، این عمل جراحی به دو صورت باز و لاپاراسکوپی قابل انجام می باشد. این روش، شایع ترین برای درمان سرطان فوق کلیوی است و در آن بخش کوچکی از غده فوق کلیه و یا تمام آن به همراه تومور برداشته می شود. بعد از جراحي ممكن است اقدامات ديگري مانند شيمي درماني و يا پرتو درمانی انجام شود.
  • دارو درمانی : در موارد پرکاری یا کم کاری غده فوق کلیه که بعلت اختلال عملکرد ایجاد شده با مصرف دارو می توان بیماری را کنترل کرد.
  • پرتو درمانی و شیمی درمانی: در سرطان های غده فوق کلیه، از یک یا هر دو روش همراه با جراحی یا به تنهایی جهت کنترل بیماری استفاده می گردد. در شيمي درماني از داروهايي استفاده مي شود كه سلول هاي سرطاني را مي كشد و يا رشد اناه را متوقف می کند.