دات نت نیوک
X

 

تنگی محل اتصال لگنچه به حالب

صفحه قبل    سوالات متدوال

هر گونه تنگی در حالب به منزله فشار به کلیه می‌باشد و لذا هرگونه انسداد حالب جزء عمل‌های اورژانس است.

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه (UPJO) شایع‌ترین علت انسداد مادرزادی حالب است که در آن، محل اتصال حالب به کلیه دچار تنگی یا انسداد می‌شود و در نتیجه، سرعت جریان خروج ادرار از کلیه به درون حالب کاهش پیدا می‌کند و باعث اتساع کلیه‌ ها و در نتیجه آسیب آنها می شود.

این بیماری بیشتر در کودکان اتفاق می‌افتد. این عارضه در کلیه چپ و نوزاد پسر بیشتر می‌باشد و در مواردی ممکن است دو طرفه باشد. گاها تنگی در زمان تولد وجود ندارد و با افزیش سن در دوران بلوغ پیدا می‌شود. عمده این موارد به دلیل تغییرات آناتومیک موقعیت عروق کلیه نسبت به محل اتصال حالب به لگنچه می باشد..

علت بروز بیماری

این بیماری به دو صورت مادرزادی و اکتسابی ظاهر می‌شود. در موارد مادرزادی اغلب هنگامی تشخیص داده می‌شود که کودک در رحم در حال رشد می‌باشد.

در موارد اکتسابی، اثر فشاری یک رگ خونی غیرطبیعی بر روی حالب و یا درمان‌هایی که برای رفع انسداد ناشی از سنگ انجام شده ( چه جراحی باز و چه جراحی های بسته ) و نیز هرگونه دستکاری سیستم ادراری می توانند با ایجاد بافت فیبروز در ناحیه اتصال حالب به لگنچه همراه باشند.

علائم بیماری

تنگی مادرزادی محل اتصال حالب به لگنچه اکثراً بی علامت است و در سونوگرافی قبل از تولد تشخیص داده می‌شود. سایر علائم که مربوط به بعد از تولد می‌گردد شامل موارد زیر است :

 • ادرار خونی
 • تب
 • استفراغ
 • اختلال رشد
 • علایم عفونت ادراری
 • ندرتاً پرفشاری خون
 • کمر درد یا درد در پهلوها

نحوه تشخیص

خوشبختانه با انجام سونوگرافی در دوره حاملگی این تنگی خیلی به آسانی و راحتی قابل تشخیص می‌باشد. لذا پزشک و مادر می‌توانند با تشخیص و درمان به موقع این تنگی، از آسیب به کلیه جنین جلوگیری کنند.

در برخی از موارد ممکن است علائم تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه تا بعد از تولد نوزاد نیز مشخص نشود. در زیر لیست آزمایش‌هایی که معمولاً برای تشخیص این مشکلات بعد از تولد نوزاد استفاده می‌شود آمده است:

 • سونوگرافی: سونوگرافی فقط بیانگر اتساع لگنچه است و برای تشخیص تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه دقیق نیست.
 • اسکن هسته‌ای کلیه‌ها: عملکرد افتراقی کلیه ها در این اسکن مشخص می شود. این روش بهترین روش برای اثبات انسداد در سیستم ادراری است.
 • پیلوگرافی وریدی: با تزریق وریدی ماده حاجب و ترشح آن توسط کلیه ها مسیر حالب و محل انسداد آن می‌تواند مشخص گردد.
 • پیلوگرافی رتروگراد: گاها به دلیل اختلال عملکرد کلیه تزریق وریدی ماده حاجب امکان پذیر نیست و لذا با روش سیستوسکوپی و تعبیه کاتتر داخل لگنچه کلیه، ماده حاجب را مستقیما داخل لگنچه تزریق می‌نماییم و پس از خارج نمودن کاتتر و انجام گرافی رادیولوژی محل انسداد مشخص خواهد شد.
درمان سنگ کلیه

درمان

در صورتی که مشکل تنگی محل اتصال حالب به کلیه در کودک شدید باشد، ممکن است در همان اوایل زندگی خود به عمل جراحی نیاز پیدا کند. انواع روش جراحی تنگی حالب عبارتند از :

 • پیلوپلاستى: اساس درمان این بیماری جراحی پیلوپلاستی می‌باشد که به دو روش جراحی باز و لاپاراسکوپیک قابل انجام است. هم در روش لاپاراسکوپی و هم در روش جراحی باز ، محل تنگی مشخص شده و قطع می‌شود و مجددا حالب به لگنچه در محل مناسب پیوند زده می‌شود.
 • اندوسکوپیک: گاها در مواردی که جراحی پیلوپلاستی قبلی با شکست مواجه شده،جراحی اندوپیلوتومی می‌تواند مفید باشد. در این روش به صورت آنتگرید و یا رتروگرید یک بریدگی به روش آندوسکوپی در محل انسداد یا تنگی اتصال حالب به کلیه ایجاد می‌شود
  در این روش نیاز به ایجاد برش در جدار شکم نیست و توسط دستگاهی، از طریق مجرای ادراری وارد حالب شده، توسط بالن یا کوتر محل تنگی متسع یا باز می‌شود.

بعد از پایان عمل جراحی ممکن است تا مدتی که ناحیه محل جراحی بهبود پیدا کند، یک لوله باریک به نام استنت برای تخلیه ادرار از کلیه در بدن بیمار قرار داده شود. علاوه بر آن ممکن است به یک لوله نفروستومی نیز برای مدت کوتاهی بعد از عمل جراحی نیاز باشد که وظیفه ی آن خارج سازی ادرار از طریق پوست می‌باشد.

نکته دارای اهمیت این است که بدانیم پس از انجام جراحی باید با روشهای تصویر برداری مطمئن شویم که جراحی انجام شده مفید بوده و انسداد برطرف شده است.

گاها با فاصله زمانی ممکن است انسداد مجددا دوباره ایجاد شود، لذا بررسی‌های طولانی مدت نیز گاها لازم هستند.