دات نت نیوک
X

 

بیضه ها به دلیل موقعیت خاصی که دارند آسیب‌پذیرند و حوادث و سوانح منجر به ضربه‌ دیدن آن‌ها می‌شود. در اغلب موارد ضربه ی مستقیم عامل آسیب‌های بیضه است. ضربه های شدید وارده به بیضه می تواند باعث پیچ خوردگی بیضه، آسیب عروقی بیضه و یا پارگی لایه پوشاننده بیضه ( تونیکا آلبوژینه ) شود.

اتفاقاتی نظیر خونریزی در درون کیسه بیضه و یا خونریزی در داخل بافت بیضه نیز از عواقب تروما ( ضربه ) به بیضه می باشند. در مواردی نیز ترومای نافذ مانند آسیب با چاقو و یا گلوله عامل آسیب به بیضه ها می گردد.

علائم بیماری

ضربه و آسیب فیزیکی به بیضه، درد خیلی شدید ایجاد می‌کند. همچنین کبودی و تورم بیضه‌ها نیز می تواند به دنبال آن ایجاد گردد. موارد شدید آسیب بیضه می تواند موجب ناباروری گردد.

نحوه تشخیص

از روش های تشخیصی این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • معاینه فیزیکی بیضه ها و کیسه ی بیضه: بخصوص لمس دقیق بیضه ها از جهت احتمال پارگی لایه ی پوشاننده بیضه.
  • سونوگرافی بیضه ها: جهت بررسی خونریزی های داخلی کیسه ی بیضه و یا داخل نسج بیضه.
  • جراحی تشخیصی: در این روش علاوه بر مشاهده و معاینه مستقیم بافت بیضه، در صورت لزوم اقدام جراحی لازمه نیز انجام می گردد.
درمان سنگ کلیه

درمان

در صورتی که آسیب وارد شده بر بیضه کم باشد و بخصوص پارگی لایه پوشاننده نسج بیضه اتفاق نیافتاده باشد با استفاده از روش هایی نظیر خودداری از انجام دادن فعالیت های سنگین، استفاده از کمپرس یخ بروی کیسه ی بیضه، مصرف مسکن برای کاهش درد و التهاب، مصرف آنتی بیوتیک به منظور جلوگیری از بروز عفونت می‌توان بیمار را درمان کرد و از عوارض آن جلوگیری کرد.

در صورتی که ضربه وارده شده به بیضه بسیار شدید باشد جراح، کیسه بیضه را به منظور بخیه زدن پوشش روی بیضه باز می‌کند. ممکن است در حین جراحی بخشی از بیضه یا گاهی تمام آن برداشته شود.