دات نت نیوک
X

بیضه‌ها در کیسه‌ی بیضه قرار دارند که کیسه‌ای عضلانی و گشاد در زیر آلت تناسلی مردانه است. وظیفه‌ی بیضه‌ها ترشح اسپرم و هورمون جنسی مردانه است.

رشد غيرطبيعي سلول‌هاي بيضه باعث ايجاد بدخيمي در بيضه مي‌شود. تومورهاي بيضه نسبتا غيرشايع هستند و عمدتا در مردان سنين 25 تا 34 سالگي دیده می شوند.

علت بروز بیماری

 • بیضه‌ نزول نکرده: به معني عدم نزول بيضه به محل طبيعي خود در كيسه بيضه است. علت اين است كه حرارت كيسه بيضه حدود یک درجه سانتي‌گراد پایین تر از درجه حرارت بدن است و سلول‌هاي حساس اسپرم‌ساز، به علت دماي بالاتر، از بين رفته و علاوه بر ناباروري مي‌توانند باعث ايجاد تغيير در سلول‌ها و سرطان شوند. بنابراین، اگر بيضه‌ها تا یک سالگي به داخل كيسه بيضه پايين نيايند، بايد اين كار با عمل جراحي انجام شود. حتی اگر با جراحی هم بیضه‌ها به داخل کیسه بيضه خود منتقل شوند، باز احتمال خطر سرطان وجود دارد
 • وراثت و سابقه‌ی خانوادگی: وراثت هم می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان بیضه را افزایش دهد. كساني كه پدر يا برادر آنها به اين بيماري مبتلا شده‌اند برای ابتلا به این بیماری مستعد تر هستند.
 • سن: این عارضه بیشتر در مردان 2۵ تا ۳4 ساله رخ می‌دهد. اما در سنین دیگر هم دیده می‌شود
 • سابقه ی سرطان بیضه: مردانی که مبتلا به سرطان در یک بیضه بوده اند، در آینده احتمال بروز سرطان در بیضه دیگر را دارند.
 • مشاغل خاص: شغل‌هايي كه درتماس با برخي مواد شيميايي خاص هستند، افرادي كه در معادن و آتش‌نشانی كار مي‌كنند شانس بالاتری در ابتلا به این بیماری را دارند.
 • بیماری های مادرزادی خاص: در مواردی مانند سندروم کلاین‌فِلتر احتمال ابتلا به سرطان بیضه بالا می رود.

علائم بیماری

زمانی كه بيماري هنوز محدود به بيضه است و به ساير نقاط بدن گسترش نيافته اغلب بزرگي بيضه‌ها، وجود توده‌ در بيضه و يا درد بيضه از علايم بيماري هستند ولي با پيشرفت بيماري و با توجه به محل گسترش بیماری، ممكن است علايمي مثل درد زير شكم، كمردرد و احساس درد و ناراحتي در بیضه و ورم پاها ايجاد شود.

در حالت کلی علائم تومور بیضه شامل موارد زیر می شود :

 • حس سنگینی در کیسه‌ بیضه
 • برآمدگی، بزرگ‌ شدگی، ناراحتی و درد یک یا هردو بیضه‌ها
 • کمردرد
 • درد خفیف در کشاله‌‌ی ران و شکم
 • تجمع مایعات در کیسه‌ بیضه

نحوه تشخیص

اغلب آقایان، با لمس توده و يا ساير علائم، متوجه ابتلا به سرطان بيضه مي‌شوند. براي تشخيص سريع اين عارضه بهتر است آقایان پس از سن بلوغ ماهي يك ‌‌بار بيضه‌هاي خود را مورد معاينه قرار دهند.

برای تشخیص اینکه توده، سرطانی است یا نه، باید از موارد زیر بهره برد :

 • سونوگرافی: سونوگرافی به تشخیص نوع توده و برآمدگی در بیضه کمک می‌کند. تعیین ماهیت توده‌ یعنی جامد و یا مایع بودن آن و مکان دقیق آن نیز به کمک تصویربرداری مقدور می‌شود.
 • آزمایش خون: برای تعیین سطوح نشانگرهای تومور در خون استفاده می شود. البته بالا‌ بودن سطح نشانگرها در خون لزوما به معنای ابتلا به سرطان نیست، اما به تشخیص بهتر پزشک کمک می‌کند. از طرف دیگر بیش از نیمی از بدخیمی های بیضه همراه با افزایش مارکرهای خونی نیستند.
 • جراحی برداشتن بیضه: در صورتی که توده بیضه مشکوک به بدخیمی باشد، امکان برداشتن بیضه برای بررسی بیشتر از گزینه های تشخیصی و درمانی خواهد بود، گاها می توان حین عمل از توده بیضه نمونه برداشت و در همان لحظه با کمک همکاران پاتولوژیست خوشخیم یا بدخیم بودن توده را بررسی کرد و در صورت اثبات بدخیمی بیضه را به صورت کامل برداشت.
درمان سنگ کلیه

درمان

اقدام اولیه در این بیماری جراحی برای خارج کردن بیضه می باشد. سپس مثل هر تومور دیگری اقدامات لازم برای بررسی میزان گسترش تومور باید انجام شود. این موارد اغلب شامل تصویر برداری ( اغلب سی تی اسکن کامل شکم و لگن و قفسه صدری ) و یا بررسی نشانگرهای خاص در خون می باشد.

در صورتی که ثابت شود بیماری محدود به بیضه هست ممکن است پزشک تصمیم بگیرد اقدام درمانی دیگری انجام نداده و بیمار را با بررسی های منظم دوره ای پیگیری کند ( البته به شرطی که مطمئن باشد بیمار پیگیری ها را به درستی انجام خواهد داد ).

بيشتر مبتلایان با كمك جراحي و خارج سازی بيضه، راديوتراپي يا پرتودرماني، در صورت لزوم شيمي درماني و يا تركيبی از موارد ذکر شده درمان مي‌شوند. در بيشتر مواقع درمان اول، برداشتن بیضه با جراحي است. سپس بر اساس نوع تومور و پيشرفت آن ممكن است از سایر روش های درمانی استفاده شود.

اگر گسترش تومور به گره های لنفاوی شکم و فضای پشت شکم رسیده باشد با روش جراحی باید گره های مذکور نیز خارج گردند. در این روش جراحی که با برشی در جدار شکم انجام می شود، غدد لنفاوی فضای پشت شکم با نهایت دقت برداشته می شوند. با وجود این، گاهی‌ اوقات ایجاد آسیب‌هایی به اعصاب نواحی مورد جراحی اجتناب‌ناپذیر است.

خوشبختانه اغلب موارد تومورهای بیضه به شیمی درمانی یا پرتو درمانی پاسخ مناسب می دهند.